Aqi.eco - czyli Air Quality Info jako serwis

U Was też się pokazuje wykres dzienny od 1970 roku? :laughing:

Od początku czasu UNIX? :slight_smile: Pewnie masz coś zaimportowane z zerowym timestampem :slight_smile:

Genialny pomysł. Moim zdaniem rozsądnym przedziałem byłoby 50-500m z domyślnie ustawionym 250m. Dlaczego 50m? bo ciężkie PM10 (np: starte klocki hamulcowe) wcale nie muszą się daleko nieść. Tak jak napisałeś to wszystko zależy od terenu, budynków, ekranów ale też od rodzaju zanieczyszczenia.

Na łące to 500m może być za mało, ale w gęstym budownictwie jednorodzinnym mniejsza siatka pozwoli na namierzanie potencjalnych trucicieli :slight_smile:

Jeszcze do tego kierunek wiatru w postaci strzałeczek w takim kółku dodać i będzie genialnie.

I ostatnia rzecz…
Aby przekazać darowiznę muszę się wylogować bo link do https://aqi.eco/support jest widoczny tylko jak się nie jest zalogowanym. Dorzuć proszę link do panelu kontrolnego :slight_smile:

@irukard co mogę z tym zrobić? jestem zielony jeśli chodzi o informatykę :slight_smile:
Jeszcze jedną mam sprawę. W panelu administracyjnym mam pokazany port 443, pomimo że w konfiguracji czujnika mam wprowadzone 80.
48

Błąd z rokiem 1970 jest po mojej stronie, sprawdzę to.

Co do panelu “Konfiguracja czujnika” to jest instrukcja, zalecana dla wszystkich użytkowników. W Twoim przypadku masz firmware beta z błędem, dlatego korzystasz z mniej bezpiecznej, ale działającej opcji portu 80 i połączenia http, nie https.

Update:
Poprawiłem błąd i wykres na https://czysta.aqi.eco wyświetla się już normalnie.

1 Like

@Tomek skoro wersja standalone nie jest wspierana to mam 2 pytania:

1. Czy można dorobić jakiś plugin do aqi.eco aby dane były dalej przekazywane do wersji standalone (lub ewentualnie opcja auto pobierania danych z madavi.de co jakiś interwał)
  2. czy można skryptem z poziomu terminala/crona wywołać pobieranie aktualnych danych z madavi.de do wersji standalone?

Pytam się o to, gdyż zuważyłem małą różnicę między wersjami. Na standalone pokazuje wartości takie jakie są odczytane bezpośrednio z sensora. Na wersji aqi.eco są przekłamania o jedności…

Nie chciałbym spędzać więcej czasu na rzeczach związanych z niewspieraną wersją standalone. Natomiast tym problemem trzeba by się zająć:

Pytam się o to, gdyż zuważyłem małą różnicę między wersjami. Na standalone pokazuje wartości takie jakie są odczytane bezpośrednio z sensora. Na wersji aqi.eco są przekłamania o jedności…

Chętnie to naprawię. Wartości wyświetlone na stronie to średnie, z ostatniej godziny lub 24 godzin (w zależności od opcji wybranej obok linku “Indeks CQI”.

Czy mógłbym prosić o nr sensora, dokładny czas pomiaru, rodzaj średniej (1h lub 24h) i dwie wartości: wyświetlaną w aqi.eco i tę “poprawną”? Przydadzą się też screenshoty. Będę mógł wtedy wyciągnąć pomiary z madavi, policzyć średnią ręcznie np. w Excelu i sprawdzić, skąd bierze się różnica.

@Tomek Cześć;
poniżej przykładowe zestawienie bez specjalnego szukania. Wydaje mi się, że “kalkulator” średnich działa poprawnie, problemem mogą być dane wejściowe czyli chwilówki. Ale to w ocenie zostawiam już Tobie (może się czepiam i jestem przewrażliwiony - więc wybacz)

standalone 1h:
4.54.00 - 31.74 oraz 36.68
23.48.00 - 23.87 oraz 27.8

aqi 1h:
4.54.00 - 33 oraz 36.95
23.48.00 - 24.39 oraz 28.3

na zestawieniu 24 różnice są jeszcze mniejsze a może to wynikać z faktu, że dane chwilowe - pomimo wspólnego źródła są różne

standalone chwilowe:
7.12.00 - 21.1 oraz 28.02
2.27.00 - 28.02 oraz 35.6

aqi chwilowe:
7.12.00 - 21.77 oraz 29.45
2.27.00 - 29.32 oraz 40.67

z temperaturą, wilgotnością i ciśnieniem też pojawiają się różnice ale również nie wielkie.
Można to raczej potraktować jako ciekawostkę ale na chłopski rozum biorąc różnić w wartościach chwilowych nie powinno być.

id:4691914

mam jeszcze jedno pytanie jako opcja rozszerzenia funkcjonalności aqi.eco:
czy jesteś w stanie dorobić coś w rodzaju pogodynki? aby np na podstawie temp, wilgotności i/lub ciśnienia określić ryzyko opadu czy to graficznie czy jakoś na wykresie lub wystąpienie mgły? Myślę, że to by mogło być całkiem przydatnym zwłaszcza przy dalszym rozwoju projektu, który z czasem można doposażyć w miernik UV czy co lub nox?

@WojtekO, skupmy się na początek na tych różnicach chwilowych. W CSV mamy następujące dane:

Czas UTC									PM10	PM2.5
2019/06/12 00:22:05							34.10	28.05
2019/06/12 00:24:39							40.67	29.32
2019/06/12 00:27:16							35.60	28.02
2019/06/12 00:29:50							31.25	28.02
2019/06/12 00:32:25							30.65	27.50

Czas w CSV to UTC, stąd przesunięcie -2 godziny. Na podstawie tych danych widać, że w wersji standalone o godzinie 00:27:00 zapisał się rekord z 00:27:16 w pliku CSV, natomiast w wersji SaaS rekord z 00:24:39.

Skąd ta różnica? Na potrzeby wykresu muszę niejako “agregować” te dane, dopasowując je do najbliższego, 3-minutowego interwału. Po wprowadzeniu SaaS rzeczywiście dokonałem pewnej zmiany - dane “alignowane” są nie do poprzedniego, lecz do następnego interwału.

Z tej zmiany mogą wynikać drobne różnice w wyliczanych średnich i 3-minutowe przesunięcie na wykresie danych chwilowych.

1 Like

@Tomek dziękuję. Właśnie o takie wyjaśnienie mi chodziło. Dziękuję.

Czy jak czujnik jest w stanie Brak danych to mogłoby kółko obszaru znikać z mapy? Niech marker będzie tam gdzie był, tylko niech nie kreśli wielkiego czarnego koła bo ludzie zawału dostaną :slight_smile:

@irukard - zrobione. W przyszłym tygodniu zajmę się też konfiguracją promienia tych kółek.

1 Like

Te kółka to dobrze żeby miały gradient kołowy z przezroczystością. Im bliżej obwodu tym bardziej przezroczyste. Ale to przyjdzie z czasem. Jak znajdę chwilę w weekend to wypróbuję to i owo w CSS.

Samo API v3 Google’a nie wspiera przezroczystości podstawowych kształtów, z tego co sprawdziłem. Zapewne trzeba użyć canvasu z HTML5.

Czy na stronie głównej projektu pojawi się zakładka mapa a na niej wszystkie czujniki i jakieś ogólne statystyki w stylu: ile jest czujników czy coś takiego?

To pytanie już się pojawiało. Być może gdy zacznie się sezon smogowy i zostanie zarejestrowanych więcej czujników, rozważę taką ogólną mapkę. W tej chwili mamy 10 aktywnych czujników, więc mapa wyglądałaby na nieco pustą.

Do końca wakacji przeniose swoje 15szt do Ciebie
Czas pomyśleć co zrobić, żeby serwis spopularyzować

1 Like

czy uda Ci się udostępnić API do serwisu ? wysyłam teraz dane do aqi.eco. Chciałbym móc je odebrać np. jsonem aby wyświetlić sobie te wartości w Home Assistant ?

Dane nt. ostatniego odczytu są dostępne pod adresem:

https://DOMENA.aqi.eco/CZUJNIK/data.json

Przykładowe dane z https://smolna.aqi.eco/13b/data.json:

{
last_update: 1564081429,
pm25: "4.03",
pm10: "8.00",
temperature: "30.17",
pressure: "1009.95",
humidity: "33.60",
heater_temperature: "37.93",
heater_humidity: "24.46"