Aqi.eco - czyli Air Quality Info jako serwis

@Ryszard_Wyrwa - Czy zaznaczyłeś ptaszkiem sensor Plantower PMS(1,3,5,6,7)003 w konfiguracji swojego ESP? Jeśli dalej nie będzie działać, proponuję założyć osobny temat.

Probowalem wszystkiego, chyba uszkodziłem sensor czekam na nowy. Dzieki za info

@Tomek Pomyślałem nad jednym ficzerem. Zerknij na ten screen:

image

Co sądzisz o dodaniu ikonek ze strzałkami symbolizującymi jaki mamy trend? Czy najnowszy wynik względem poprzedniego jest wyższy czy niższy? Lub pozioma kreska jeśli jest taki sam.

Strzałki można dodać, tylko pytanie jaki czas porównania wybrać, żeby były reprezentatywne? Może się np. zdarzyć, że ogólnie wyniki rosną od ostatnich 3 godzin, ale w ostatni wynik jest o 1 ug/m3 mniejszy od poprzedniego. Czy strzałka w dół nie będzie wtedy myląca?

Fakt. O tym nie pomyślałem. Nie wiem jaki okres można uznać za reprezentatywny. 15, 30 minut?

@WojtekSanko na FB zwrócił mi uwagę, że konfiguracja własnej podstrony na aqi.eco może stanowić spore wyzwanie. Czy ktoś nie chciałby pomóc, przygotowując np. screencasta na YouTube lub opis jak to wszystko poustawiać (ESP8266 + nowe konto na aqi.eco)?

Dziekuje, za pomoc sam sensor zaczol działać nie mniej, pokazuje mi tylko pm2.5 i pm10 nie pokazuje temperatury, ciśnienia i wilgotności.

Gdzieś mi się kiedyś rzucił w oczy taki interfejs:

• mini wykres, wielkości napisu Wysoki/Wyso, który by pokazywał trend z np. ~12/6/3h
  • strzałka ostatniego trendu, która by pokazywał trend z staniej 1h/30min/15min/5min

Wartości do uzgodnienia lub nawet do samodzielnej konfiguracji w opcjach.

W konfiguracji Twojego panelu były dodane niepotrzebne mapowania JSON, które zakłócały odczyt danych z BME_280. Pozwoliłem sobie usunąć te mapowania. Powinno być już OK.

1 Like
Panel informacyjny Air Quality Info jako usługa (SaaS)

Bardzo dziękuje za pomoc.

Tomaszu jeszcze jedno ważne pytanie, mieszkam w UK, da się zmienić strefę czasową? Problem polega na tym że godzina na stronie jest wyświetlana wg czasu polskiego. Da się to ogarnąć?

Jasne. Dodałem możliwość wyboru strefy czasowej (strona “Ustawienia” w panelu administratora).

1 Like

Dziękuję Tomaszu. Jesteś niesamowitym człowiekiem, czy istnieje w twoim słowniku słowo niemożliwe bądź niestety to niemożliwe?

Tomek mam jedno pytanie do Ciebie czy nie chciałbyś, aby twoja strona pozyskiwała więcej użytkowników? Chodzi mi po głowie pewien projekt, ale o nim bardziej opowiedział bym jeśli wyrazisz zainteresowanie :wink: :face_with_monocle::smiley:

Pewnie, taki jest cel żeby jak najwięcej osób miało czujniki i je rejestrowało na stronie. Pozostaje pytanie:

-Ile się zarobi, to się zarobi. Ja się pytam: ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie, że się straci?

:slight_smile:

Projekt powinien być prosty, przejrzysty.

Pomysł mój polega na tym by rozdawać czujniki w pierwszej kolejności w szkołach, gdzie jest elektrotechnika, tam w ramach zajęć dzieciaki składałyby kolejne czujniki i przekazywały innym instytucjom np. Gminom, ośrodkom kultury etc.

Nasuwa się pytanie jak to finansować?

1. Trzeba by zawiązać stowarzyszenie etc, wtedy będzie można pozyskać środki z UE . Funduszu ochrony środowiska, jeśli byśmy przede wszystkim rozpoczęli od wsi i małych miasteczek, wchodzi kolejny fundusz z rozwoju wsi.

Jeśli to by z jakiś powodów nie wypaliło, mam plan drugi.

1. Dzieciaki w szkołach w trosce o ochronę środowiska zbierałyby puszki aluminiowe oraz butelki pet. Magazyn surowców wtórnych odbierałby te surowce, a uzyskane środki przeznaczalibyśmy na kolejne czujniki dla kolejnych szkół.

W przypadku gdy w jednej gminie siatka będzie na tyle gęsta by zebrane dane przekazywać gminom, zrobimy to. Myślę, że za dostarczanie tak ważnych danych gminy chętnie będą wspomagać projekt.

Sen z powiek spędza mi jednak cała ta biurokracja, mieszkam w UK i tu to wszystko łatwiej działa.

Ale myślę, że jak znalazłoby się kilka osób celem wystartowaniem projektu w kilku miejscowościach równocześnie to sukces byłby po naszej stronie.

Na początek, każdy z założycieli zainwestowałby w 2-3 czujniki i przekazałby szkole ze swojej okolicy, oczywiście po uprzednim wysłaniu odpowiedniej informacji do dyrekcji

Oczywiście to wszystko w małym skrócie. Teraz trzeba by usiąść pogadać jak to zrealizować, może ktoś ma jeszcze inny lepszy pomysł lub udoskonali ten mój?

Pozdrawiam Ryszard

Cześć! trafiłem przypadkiem na ten projekt i jest całkiem fajny :slight_smile:
W moim ESP korzystam z oprogramowania Smogomierz https://github.com/hackerspace-silesia/Smogomierz

Wysyłam z niego dane do airmonitor, mqtt i luftdaten

I teraz mam pytanie, co ile aqi.eco pobiera dane z luftdaten ? i dlaczego u mnie nie podbiera temperatury i wilgotności?
Mój czunik https://mickelk.aqi.eco/prudnik

@MickelK - aqi.eco nie pobiera danych z luftdaten. To czujnik musi być skonfigurowany aby wysyłać dane do aqi.eco, za pomocą opcji “Wysyłaj dane do własnego API”. Dane do konfiguracji (login, hasło, ścieżka i nazwa serwera) znajdują się w panelu urządzeń w aqi.eco.

Panie i panowie, być może będziecie zainteresowani nową funkcję widgetu. Jest to kawałek kodu który można wkleić na własną stronę (bloga, stronę miejscowości), aby uzyskać aktualne wyniki z aqi.eco. Widget wygląda tak:

32

Aby uzyskać kod do wklejenia na swojej stronie, należy udać się w ustawienia swojego urządzenia w aqi.eco i tam kliknąć “Utwórz widget”.

2 Likes
Projekt eKO

Zerknij https://github.com/hackerspace-silesia/Smogomierz/issues/50 i daj znać co o tym myślisz :slight_smile: