Airly? Co tam jest w środku?

#1

Z czystej ciekawości, wie ktoś, się orientuje: jaka elektronika jest w środku czujników od Airly? Jaki tam jest sensor? Czy to się łaczy po wifi czy ma wbudowany moduł GSM? Widzę, że sponsorami takich czujników sa np. banki, więc raczej wątpię, żeby placówka udostępniała swoją wewnętrzną sieć. Skłaniam się ku temu, że tam sa moduły GSM i jedyne co takiemu maleństwu potrzeba to zasilanie. Ale może ktoś coś wie bardziej szczegółowego

#2

Na pewno DHT22, widać go od dołu, z przodu jest coś, jakby pms5003

#3

Plantower PMS5003 + DHT22 (AM2302).

#4

Jak to jest z dokładością, rzeczywistymi wskazaniami czujników plantower i Fitnes Nova? Który jest bardziej zbliżony do rzeczywistych warości?

#5

W dużym uproszczeniu idą łeb w łeb. Mają bardzo dużą powtarzalność i małe rozrzuty pomiędzy różnymi czujnikami. każdy z nich ma swoje wady i zalety. SDS011 ma otwory montażowe i możliwość podłączenia rurki, co pozwala na proste zbudowanie komory kondycjonującej powietrze pod kątem wilgotności. Z kolei PMS5003 i PMS7003 podają dodatkowo PM1 i ilościowy rozkład, a nie tylko masowy. Niemniej PM1 to już raczej wróżenie z fusów, niż dokładny pomiar.

Wedle badań zarówno PMS jak i SDS są bardzo dobre do domowych pomiarów. Deklasują konkurencję w tym przedziale cenowym.

Co do “rzeczywistych wartości” to powinno się porównywać wyniki średnio godzinowe, a nie chwilowe. To jest ważne i o tym mówią normy.

#6

Ilościowy rozkład, a nie masowy?

#7

PMS podaje ilościowy i masowy.

Pytasz co to? Laser liczy ilość rozproszeń. Nie ma magicznej wagi. Robi to na oko za pomocą fotodetektora. Aby uzyskać rozkład masowy musi użyć współczynnika gęstości pyłu. Chińczycy dobierają go doświadczalnie - i tu jest cały myk. Używają dla wszystkich lokalizacji tego samego, co z jednej strony jest zrozumiałe, z drugiej zaś jest pewnym błędem. Gęstość bowiem zależy od składu chemicznego, a ten od tego co pył emituje. Smog w każdym mieście będzie nieco inny. W okolicy zakładów chemicznych będzie inny niż w ścisłym centrum miasta. Ale nie wdawajmy się w takie szczegóły natury akademickiej. Na nasze potrzeby zarówno SDS011 jak i PMS5003/7003 dają radę.

#8

Niemniej jednak cena czujnika airly jest nieco przesadzona. Chyba nastawiona na publiczny “piniondz”.

#9

Nie nam krytykować ich model biznesowy. Patrzysz tylko na samą platformę sprzętową, a pomijasz oprogramowanie i infrastrukturę, marketing, utrzymanie, itp. Gotowy produkt to nie zlepek kabli i modułów.

Nettigo robi to nieco inaczej. Jesteśmy otwarci, dzielimy się wiedzą, próbujemy zbudować społeczność i koniec końców na chwilę obecną projekt NAM jako całość nie spina nam się finansowo. Więcej wydajemy niż zarabiamy. Więc nie mogę winić Airly że mają ceny takie a nie inne. W naszym przypadku dochodzi jeszcze tworzenie dokumentacji, setki zdjęć, ich obróbka, itp.

Więc moja propozycja jest taka… przestańmy liczyć cudze pieniądze, a ten czas wykorzystajmy kreatywnie z pożytkiem dla Społeczeństwa :slight_smile:

1 Like
#10

To nie krytyka. Ot po prostu uwaga. :wink: