Air monitor - sygnał sterujący

Cześć,
Czy ktoś z was próbował tak zmienić Nettigo Air monitor 0.3 żeby dało się z niego “wyjąć” sygnał no,nc lub 12v w momencie gdy jakość powietrza pogorszy się? Chciałbym dać go na przekaźnik lub stycznik i wyłączać w tym momencie rekuperację i / lub sygnalizować to zadziałaniem jakiegoś wskaźnika optycznego. Może lampa w ogrodzie/ dioda itp.
Pozdrawiam

Zacytuję z odpowiedzi na moje podobne pytanie:
To nie jest i nie będzie planowane. NAM nie obsługuje urządzeń wykonawczych z zasady.

Ale zawsze możesz odpytać NAMa i skonfigurować własne akcje.
Własny serwerek IoT na RPi, NodeRed i Domoticz/HomeAssistant/HomeBridge i masz zapewnione zajęcia na długo, by wymyślić / napisać / przetestować własne rozwiązania ……

Zastanawiam się czy jakby samemu zaimplementować taką funkcjonalność czy zostałaby zaakceptowana. Nie wydaje się to bardzo skomplikowane ani zasobożerne a defaultowo może być przecież wyłączone i konfigurowalne.

Oficjalne stanowisko: obsługa urządzeń wykonawczych nie zostałaby zaakceptowana w firmware NAMF-2020.

To Open Source i Open Hardware, więc możesz sforkować firmware i dopisać do niego co zechcesz. Aczkolwiek NAM w zamyśle ma być sensorem i jedyne co oprócz pomiarów będzie wykonywał to pokazanie rzeczy na LCD lub LED.

Nowy scheduler powinien Ci ułatwić życie. Dopisanie obsługi nowego “sensora” nie wpływa w znaczącym stopniu na resztę firmware.

Podsumowując: NAM zbiera dane i przekazuje je dalej. W praktyce jest o rząd wielkości prościej wziąć Wemosa D1 mini za kilkanaście złotych i pobrać dane z NAM lub AQI.ECO i na ich podstawie wykonać jakąś inną akcję. AQI LCD tak robi.

Tutaj chodziło mi o prostą zmianę stanu na jednym z pinów (do wybrania w konfiguracji) ale rozumiem że nawet to by nie przeszło?

@dblachut jeżeli to tylko prosta zmiana na jednym z pinów, to podepnij PCF8574 pod I2C, użyj biblioteki GitHub - RobTillaart/PCF8574: Arduino library for PCF8574 - I2C IO expander i steruj do woli. To Open Source, możesz z tym zrobić co zechcesz.

Ale zaraz się okaże, że ta prosta zmiana ma być zależna od jakiejś logiki, którą też byś chciał konfigurować. Po chwil używania dojdziesz do wniosku, że potrzebna jest histereza, żeby nie zmieniać tych pinów co chwilę jak tylko się pomiary zmienią. Chwilę później będzie potrzebna sprzętowa część wykonawcza, bo PCF8574 ma za małą wydajność prądową. Pojawią się tranzystrory kluczujące, tranzystory MOSFET i przekaźnik w tej samej obudowie… i wtedy będziemy dyskutować na temat jak sprawić, żeby przełączający się przekaźnik nie zawieszał ESP8266. Gdzie dodać jaką diodę, a może warystor…

A wystarczy wziąć Wemosa, pobrać dane z serwera i zrobić to co się tylko chce, bez patrzenia na to czy nie zabraknie pamięci, czy nie zdestabilizuje się firmware, itp.

Tak więc, podsumowując. Nie będziemy dodawać obsługi zewnętrznych urządzeń wykonawczych. Taką obsługę mamy w NAMF ale na wewnętrzne potrzeby czujnika (odłączanie prądu czujnikom, obsługa wyświetlacza, diod LED).

Ok, rozumiem argumenty i nie upieram się. Dzięki za wyjaśnienia.

Mogę, ale robiąc coś na własną rękę stracę możliwość aktualizacji.

Jeżeli użyjesz nowego planisty to back portowanie zmian nie powinno być trudne.

Ale mimo wszystko polecałbym oddzielne małe urządzenie. Jeżeli potrzebujesz pomocy z tym, to zobaczę co da się zrobić.

Niby nie trudne ale jednak trzeba to robić i maintainować a IMHO w open source główną zaletą jest to, że możesz dołożyć swoją cegiełkę do już istniejącej rzeczy i podzielić się nią z resztą osób.

Dlatego trzymanie własnych ficzerów na osobnych forkach jest trochę bez sensu.

Dzięki za propozycję i poradę. Osobne urządzenie to chyba faktycznie najlepsza opcja.

Tym bardziej, że w wydaniu Home Assistanta 2021.06 będzie już oficjalne wsparcie dla NAM. Więc w teorii wykonawcą może być dowolne urządzenie wspierane przez HA. Jakaś Tuya, Tasmota czy inne dobrocie.

Programista ze mnie żaden… ale nie prościej pobierać dane z jsona AQI i na tej podstawie zrobić sterowanie na jakimś urządzeniu do reku ?